Zjarri bllokon apartamente katër-katëshe

09:31 | 9 Shtator 2019

125 zjarrfikës po merren me zjarrin në një bllok banesash në Londrën jug-perëndimore.

Zjarri u përhap shpejt në të katër katet e ndërtesës në Sherbrooke Way, Worcester Park, pasi ekuipazhet e zjarrit u thirrën pak para orës 01:30, transmeton arbresh.info.

Rreth 20 motorë zjarri ishin në vendin e ngjarjes, tha Brigada e Zjarrit në Londër (LFB). Shkaku i zjarrit nuk dihet ende dhe nuk është raportuar për të lënduar.

Zjarri ishte nën kontroll në 06:30, por ekuipazhet do të qëndrojnë atje edhe gjatë ditës, raporton BBC.

Dean Fowler, i cili jeton me familjen e tij në katin e fundit të ndërtesës, tha se u zgjua natën nga dikush që trokiti në derën e tij.

“Atëherë dëgjova dikë që bërtiste” ka një zjarr, dil jashtë “dhe unë thjesht i mora djemtë e mi dhe shkova,” tha ai.

Ndërtesa është e përbërë nga 23 banesa dhe me qendër në pasurinë The Hamptons.

Banorët nga blloku, si dhe ndërtesat e tjera përreth janë dërguar në një qendër të afërt të komunitetit.

Njëri prej tyre, Darren Nicholson, tha se u zgjua në tingullin e “çarjeve” dhe kur hapi perdet ai “pa flakët dhe nxori familjen”.

Ai tha se alarmet e zjarrit po dilnin në zonat e komunitetit, por jo në banesën e tij dhe ai besonte se zjarri filloi “në ballkone”.

Graham Adams, nga Brigada e Zjarrit në Londër, tha se ky është një zjarr sfidues dhe zjarrfikësit po punojnë shumë për ta sjellë flakën nën kontroll.

“Zjarrfikësit do të qëndrojnë në skenë për disa orë dhe ne do t’i nxisnim njerëzit që të shmangin zonën nëse është e mundur.”

Shërbimi i Ambulancës në Londër tha se nuk ka trajtuar asnjë pacient.

“Megjithatë mbetemi në vendin e ngjarjes si një masë paraprake”./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara