Zbulohet shpella më e gjatë me kripë në botë

19:38 | 28 Mars 2019

Hulumtuesit izraelit thonë se kanë zbuluar shpellën më të gjatë në botë prej kripe.

Kalimet dhe dhomat prej 10 kilometrave brenda shpellës Malham mbi Detin e Vdekur u hartuan për më shumë se dy vjet, transmeton portali arbresh.info.

Vendndodhja e shkretëtirës ishte afër ku, sipas Biblës, gruaja e Lotit u shndërrua në një shtyllë kripe.

Shiu pritet të zgjatë Malham më tej me kalimin e kohës, thanë hulumtuesit.

Kjo ndodh kur ujërat e shiut rrjedhin nëpër çarje në sipërfaqe, duke shkrirë kripën dhe duke krijuar kanale gjysmë horizontale përgjatë rrugës që rrjedhin drejt Detit të Vdekur./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara