Zbulohet një dinozaur i ri, i pari i këtij lloji

08:28 | 6 Shtator 2019

Është zbuluar një dinozaur i ri në Japoni.

Skeleti më i madh i dinozaurit të zbuluar ndonjëherë në këtë vend ishte fshehur nën depozitat detare 72-milionë vjeçare në Mukawa, sipas Hokkaido University, transmeton portali arbresh.info.

Së pari, një pjesë e bishtit të dinozaurit u zbulua gjatë një gërmimi të përbashkët të realizuar nga Muzeu Hobetsu dhe Muzeu Universitar Hokkaido në 2013.

Gërmimet e mëpasshme zbuluan një skelet gati të plotë dinozauri, të përshkruar në një studim të botuar në Science Reports. Ajo i përket një gjinie të re dhe specieve të një dinozauri barishtor hadrosaurid, tha universiteti në një njoftim për lajmet.

Shkencëtarët e quajtën dinozaurin “Kamuysaurus japonicus”. Emri vjen nga “kamuy”, fjala për dietë në Ainu, gjuha e popullit autokton të Japonisë veriore; “saurus”, që do të thotë zvarranik në Latinisht; dhe “japonicus” për Japoninë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara