Vërshime në Francë, 1,600 të evakuuar

08:27 | 10 Gusht 2018

Vërshimet e mëdha kanë detyruar 1,600 njerëz të evakuohen, shumica prej tyre kampistë në jug të Francës.

Sipas zyrtarëve, një gjerman 70-vjeçar është zhdukur duke ndihmuar në mbikëqyrjen e fëmijëve në njërin nga kampet, transmeton portali arbresh.info.

Zonat më të prekura janë Gard, Ardeche dhe Drome. Më shumë se 400 zjarrfikës dhe policia, si dhe katër helikopterë janë dërguar në vendngjarje.

Përmbytjet erdhën pasi në Francën jugore, sikurse edhe në pjesën më të madhe të Evropës ishte një mot jashtëzakonisht i nxehtë./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale