Venediku vërshohet pothuajse tërësisht, shkak batica

09:18 | 13 Nëntor 2019

Venediku është goditur nga vala e saj më e lartë në më shumë se 50 vjet, duke lënë të përmbytur pjesën më të madhe të destinacionit turistik.

Zyrtarët e qytetit thanë që batica arriti në 187 cm në 10.50 pasdite të martën, pak më pak se 194 cm parë në 1966, transmeton portali arbresh.info.

Shumë nga sheshet historike të qytetit kishin mbetur thellë nën ujë.

Vizitorët u detyruan të bënin rrugën e tyre përgjatë platformave të përkohshme mbi ujë, ndërsa të tjerët donin mjete të motit të lagësht dhe të ndaheshin nga përmbytjet.

Kafenetë, dyqanet dhe bizneset e tjera u përmbyt nga uji i lartë dhe shkollat ​​e çerdheve u mbyllën si një masë paraprake.

Sheshi i Shën Markut kishte më shumë se një metër ujë dhe Bazilika e Shën Markut u përmbyt vetëm për herë të gjashtë në 1200 vjet – katër prej tyre që ishin në dy dekadat e fundit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara