Vendet evropiane anashkalojnë sanksionet e SHBA-së, fillojnë tregtinë me Iranin

09:40 | 1 Shkurt 2019

Gjermania, Franca dhe Britania kanë bashkuar forcat për të vendosur kanalin e tyre tregtar në Iran dhe për të anashkaluar sanksionet e Shteteve të Bashkuara, sipas një deklarate të përbashkët të bërë nga e ashtuquajtura E3 të enjten.

Të tre nënshkruesit e marrëveshjes bërthamore të Iranit 2015 kanë punuar për disa muaj për të vendosur një masë që lejon pagesat ndërmjet Evropës dhe Iranit, në vazhdën e tërheqjes së SHBA nga marrëveshja në maj.-përcjell arbresh.info

Tani vendet evropiane e kanë themeluar zyrtarisht atë kanal, në një lëvizje që mund të mos i pëlqejë Uashingtonit.

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas, Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian dhe sekretari i jashtëm britanik Jeremy Hunt njoftuan “mjetin për qëllime speciale”, i njohur si Instrumenti për Mbështetjen e Shkëmbimeve Tregtare (INSTEX), në një takim të ministrave të jashtëm dhe të mbrojtjes të BE në Bukuresht, Rumani.

Kanali i INSTEX do të përdoret nga Evropa për të shitur vetëm ushqim, ilaçe dhe pajisje mjekësore në Iran, me mundësinë e zgjerimit në të ardhmen, njoftoi transmetuesi gjerman NDR.

“Ne kemi kërkuar mënyra për të marrë këtë marrëveshje, sepse ne jemi të bindur se ai i shërben interesave tona strategjike të sigurisë në Evropë”, tha Maas gjatë një konference shtypi në Bruksel më parë gjatë ditës.

“Ne nuk duam që Irani të dalë nga kjo marrëveshje dhe të kthehet në pasurimin e uraniumit. Kjo ka të bëjë me interesat tona të sigurisë në Evropë,” tha ai.

Maas tha se Gjermania “po punonte shumë ngushtë” me Francën, Britaninë dhe Bashkimin Evropian për “zbatimin e këtij automjeti me qëllim të veçantë”.

Sipas një raporti të NDR, INSTEX do të bazohet në Paris dhe menaxhohet nga një ekspert bankar gjerman. Një bord mbikëqyrës do të dalë jashtë Mbretërisë së Bashkuar.

Njoftimi vjen pak më shumë se tre vjet pasi marrëveshja bërthamore e Iranit hyri në fuqi, duke kufizuar programin bërthamor të vendit në këmbim të lehtësimit të sanksioneve.

Por marrëveshja e epokës së Obamës u shqye në maj të vitit të kaluar, pasi kritikuesi i gjatë i kohës, Presidenti i SHBA, Donald Trump, njoftoi se vendi i tij do të ishte duke hequr dorë nga marrëveshja, gjë që rezultoi me tronditjen e shumë partnerëve.

Menjëherë pas, sanksioneve të rivendosura nga SHBA kundër Iranit, Trump paralajmëroi vendet kundër bërjes së biznesit me të.

Departamenti i Shtetit të SHBA tha të enjten se ishte “duke ndjekur nga afër” raportet mbi mekanizmin.

“Siç e ka bërë të qartë presidenti, subjektet që vazhdojnë të angazhohen në aktivitete sanksionuese që përfshijnë Iranin rrezikojnë pasoja të rënda që mund të përfshijnë humbjen e aksesit në sistemin financiar të SHBA dhe aftësinë për të bërë biznes me kompanitë e Shteteve të Bashkuara ose SHBA”, një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha.

Tërheqja e SHBA dhe sanksionet pasuese kanë goditur rëndë ekonominë iraniane, me rënien e rialit që çon në mungesa të përhapura – duke përfshirë furnizimet mjekësore dhe pajisjet.

Kanali evropian ka të ngjarë të lehtësojë marrëdhëniet midis Evropës dhe Iranit, e cila ishte bërë e tendosur kohët e fundit mes programit të raketave balistike të Iranit dhe sulmeve kundër disidentëve iranianë në Evropë.

Sa kompani të vlefshme evropiane do të jenë për të marrë kanalin e ri të pagesave mbetet për t’u parë, me shumë biznese më të mëdha që tashmë janë duke prerë ose eliminuar lidhjet me Iranin nga frika e sanksioneve të SHBA./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara