Vdes zhytësi në përpjekje për t’i shpëtuar disa djem nga shpella e përmbytur

08:48 | 6 Korrik 2018

Një ish-zhytës i marinës në Tajlandë ka vdekur ndërsa ka marrë pjesë në përpjekjet për të shpëtuar 12 djem dhe trajnerin e tyre të futbollit, të cilët ishin bllokuar në një shpellë të përmbytur në Tajlandë.

Zyrtari Saman Gunan humbi vetëdijen në rrugën e tij nga kompleksi i shpellës Tham Luang, ku kishte shpërndarë rezervuarë ajri,shkruan BBC transmeton portali arbresh.info.

“Puna e tij ishte të jepte oksigjen. Ai nuk kishte mjaftueshëm në rrugën e tij,” tha zëvendësguvernatori i Chiang Rai.

Ai u nxor nga partneri i tij i zhytjes, por nuk mundi të ringjallej sepse u gjend pa shenja jete.

Saman Gunan, i cili mendohet se ka qenë 38 vjeç, kishte lënë marinën, por u kthye për të ndihmuar operacionin e shpëtimit. Zyrtarët thanë se funerali i tij do të sponsorizohet nga mbreti Thai.

Operacioni i shpëtimit vazhdon

Tha se ishte një vrapues avid dhe çiklist, ai ishte pjesë e një operacioni masiv shpëtimi të nisur pasi grupi u bllokua në shpellën Tham Luang nga përmbytjet.

“Brenda shpellës është e vështirë,” u tha gazetarëve komandanti i Seal Tailandës, Rear Adm Arpakorn Yookongkaew.

“Në rrugën e kthimit nga vendosja e shisheve të oksigjenit, Zyrtari i Posatçëm i Parë Gunan i klasës kaloi”./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara