Vazhdojnë protestat në Hungari kundër rregullores së punës

21:07 | 13 Dhjetor 2018

 Mijëra hungarezë protestuan në Budapest të enjten, duke vazhduar protestat që filluan të mërkurën kundër legjislacionit të ri që rregullon rregulloret e punës dhe që do të përjashtonte qeverinë nga kontrolli i pavarur nga gjykatat.

Partia qeverisëse populiste e krahut të djathtë Fidesz e kryeministrit hungarez Viktor Orban kaloi të dy ligjet e reja të mërkurën, mbi protestat e opozitës brenda parlamentit dhe trazirat në rrugë.-përcjell arbresh.info

Rreth 3,000 mijë demonstrues u mblodhën në parlament të enjten dhe më pas bllokuan trafikun në një nga urat mbi Danub, duke thirrur “Dirty Fidesz” dhe “Orban të shkojnë në ferr”.

Protestuesit u shqetësuan kryesisht me rregullat e punës, të cilat u lejojnë punëdhënësve të kërkojnë deri në 400 orë jashtë orarit në vit.

Grupet e të drejtave thonë se ligji i ri mbi gjykatat administrative mund të çojë në ndërhyrje politike në çështjet e drejtësisë. Qeveria e hodhi poshtë këtë supozim.

Orban ka zhdukur kontrollet demokratike dhe balancat që nga marrja e pushtetit në vitin 2010, duke grumbulluar gjykatat dhe institucionet mbikëqyrëse me besnikët, duke kthyer shumë nga mediat në një makinë propagandistike dhe duke favorizuar miqtë në prokurimin publik.

Partnerët ndërkombëtarë kanë dështuar ta marrin atë për të ndaluar. Orban është në Bruksel për një samit të BE, për bisedime mbi Brexit, zonën e euros, migracionin dhe Rusinë, ndër të tjera.

Në shtator, Parlamenti Europian votoi për të imponuar sanksione ndaj Hungarisë për shkeljen e rregullave të BE mbi demokracinë, të drejtat civile dhe korrupsionin. Disa mbështetje nga Polonia, Hungaria refuzuan akuzat.

Pavarësisht nga ndonjë pakënaqësi popullore, riorganizimi i Orbanit në sistemin zgjedhor dhe mungesa e një opozite të bashkuar e kanë lejuar atë të mbajë dy të tretat e shumicës së parlamentit, me vetëm një të tretën e elektoratit që e mbështetë atë.

Ai vazhdon të gëzojë atë mbështetje shumë, duke mundur më së shumti rivalët e tij të vendosur së bashku, tregojnë sondazhet./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara