Vazhdojnë përleshjet për marrje të kontrollit në Tripoli

08:36 | 17 Prill 2019

Janë bërë afro dy javë qëkur ka nisur beteja për kontrollin e kryeqytetit të Libisë, Tripolit.

Gjenerali veteran i Ushtrisë Kombëtare Libiane (LNA) me bazë në lindje është i mbërthyer në periferi jugore të qytetit duke u ndeshur me grupe të armatosura besnike ndaj qeverisë së njohur ndërkombëtarisht, transmeton portali arbresh.info.

Por distrikti jugor i Ebu Salimit u granatua të martën vonë, me shpërthime që u dëgjuan edhe në qendrën e qytetit ku jeta kishte kaluar kryesisht e paprekur nga dhuna.

Artileria vrau të paktën dy persona dhe plagosi tetë vetë, tha Osama Ali, zëdhënës i një organizmi emergjent të Tripolit, për Reuters, pa thënë kush ishte pas bombardimeve.

Një tjetër zyrtar tha se kanali i Alahrarit të Libisë kishte katër të vrarë dhe 20 të plagosur.

Qarku ndodhet pranë rrugës në aeroportin e vjetër në Tripoli jugor, i cili ka ndryshuar duart disa herë që nga fillimi i luftimeve. Abu Salim qëndron në veri të forcave besnike ndaj Tripolit duke kërkuar të ndalojë trupat e LNA që vijnë nga jugu./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara