Vandalizohen varrezat britanike të Luftës së Dytë Botërore në Holandë

22:59 | 13 Shtator 2019

Vandalët kanë vizatuar grafite, përfshirë një svastika të madhe në një varrezë britanike të Luftës së Dytë Botërore në Holandë.

Shkronja të rëndomta janë shkarravit në shumë gurë të varreve në varrezat Mierlo, në jug të Holandës, transmeton portali arbresh.info.

Komisioni i Komonuellthit për Varrezat e Luftërave (CWGC) tha se ishin të tronditur, vetëm disa ditë pasi një dëmtim tjetër kishte ndodhur ditë më parë.

Më vonë këtë muaj Princi Charles do të marrë pjesë në përkujtimin holandez të Betejës së Arnhem më 1944.

Do të jetë pjesë e 75 vjetorit të çlirimit të Aleatëve të Holandës nga okupimi nazist.

Varrezat Mierlo është vendi i prehjes përfundimtare të 664 ushtarëve britanikë dhe Komonuellthit dhe një ushtar holandez./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara