Vala e nxehtësisë tejkalon “rekordet e shtatorit” në Evropën perëndimore

15:17 | 16 Shtator 2020

Një valë e nxehtë rekorde që përfshiu pjesë të mëdha të Evropës Perëndimore në pjesën e hershme të javës ka filluar të tërhiqet.

Mijëra njerëz dolën në parqe dhe plazhe të hënën dhe të martën për atë që mund të ishte moti i fundit i ngrohtë i vitit, pasi temperaturat arritën nivele jashtëzakonisht të larta për muajin e parë të vjeshtës.

Për shembull, sipas Euronews, përcjell Telegrafi, të martën qyteti verior francez i Lille kishte ditën e tij më të nxehtë të shtatorit që kur filluan regjistrimet në vitin 1945, duke arritur 35.1 ° C, ndërsa Metz në verilindje arriti 34.3 ° C – një rekord tjetër.

Nivele të larta të temperaturave mes 25 dhe 30 gradë u raportuan gjithashtu në të gjithë Gjermaninë, ku qyteti jugperëndimor i Kaiserslautern arriti 33.6 ° C, më i larti në katër vjet.

Ndërkohë në Britani, temperaturat tejkaluan 30 ° C për shtatorin e parë në katër vjet, me qytetin jugor anglez të Frittenden në 31.3 ° C të martën.

Njerëzit u mblodhën në Uells dhe Anglinë jugore për të shijuar motin, pavarësisht rregullave të reja që kufizojnë tubimet shoqërore për të ndihmuar në frenimin e përhapjes së COVID-19.

Një ndalim i zbatuar ligjërisht për grupe me më shumë se gjashtë persona u prezantua të hënën në Angli.

Meterologët e MB thanë që moti më i ngrohtë mund të vazhdojë për të tretën ditë radhazi të mërkurën, duke përmbushur kështu kriteret për një valë zyrtare të nxehtësisë.

Temperaturat e larta erdhën ndërsa Organizata Botërore Meteorologjike paralajmëroi këtë javë për efektet e vazhdueshme në ndryshimin e klimës.

Ajo tha se Hemisfera Veriore kishte përjetuar verën e saj më të ngrohtë të regjistruar duke shtuar se pesë gushtët më të ngrohtë në botë janë parë që nga viti 2015./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara