Ulet për 36 për qind fluksi i emigrantëve nga Meksika në SHBA

14:40 | 23 Korrik 2019

Fluksi i emigrantëve, të cilët për të shkuar në SHBA dhe Kanada, kanë ardhur në Meksikë kryesisht nga vendet e Amerikës Qendrore, në 45 ditët e fundit është zvogëluar me 36 për qind, transmeton Anadolu Agency (AA).

CNN Espanol raporton se Meksika në saje të masave të ndërmarra ka arritur të zvogëlojë fluksin e emigrantëve të cilët hyjnë në vend kryesisht nga El Salvadori, Guatemala, Hondurasi dhe Nikaragua.

Ministri i Jashtëm i Meksikës, Marcelo Ebrard, dje në Meksikë u takua me homologun e SHBA-së Mike Pompeo.

Pas takimit, Erbard tha se Pompeo i ka vlerësuar si pozitive masat e ndërmarra nga Meksika për të parandaluar fluksin e emigrantëve.

Rreth 7 mijë njerëz, të cilët nga vendet e Amerikës Qendrore u nisën drejt SHBA-së, në dhjetor të vitit të kaluar mbërritën në Tijuana, në veri të Meksikës.

Më herët Washingtoni dhe Meksika arritën marrëveshjen “Qëndro në Meksikë” e cila parashikon që shtetasit e vendeve të treta që synojnë përmes Meksikës të kalojnë në SHBA, të mbahen në Tijuana, deri sa të marrin përgjigje të aplikimit për azil.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara