Ukraina dhe Irani diskutojnë hetimin e rrëzimit të aeroplanit, 176 persona të vdekur

18:22 | 9 Janar 2020

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy, në një telefonatë me homologun iranian Hassan Rouhani, diskutoi hetimin për rrëzimin e avionit ukrainas në Iran, tha zyra e Zelenskit.

“Hassan Rouhani theksoi se Irani do t’i sigurojë grupin e ekspertëve ukrainas qasje të shpejtë në të gjitha të dhënat e nevojshme,” thuhet në një deklaratë për media nga zyra e Presidentit, transmeton arbresh.info

Sipas rregullave të aviacionit ndërkombëtar, Irani është përgjegjës për drejtimin e hetimeve për rrëzimin e Boeing 737-800 në Aeroportin Ndërkombëtar të Ukrainës që vrau të gjithsej 176 njerëz në bord menjëherë pasi aeroplani u ngrit nga aeroporti Imam Khomeini i Teheranit të Mërkurën./Reuters/arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara