Udhëheqësi i pro-demokracisë Nathan Law largohet nga Hong Kongu

23:09 | 2 Korrik 2020

Nathan Law, një ish-ligjvënës dhe aktivist i shquar pro-demokracisë, është larguar nga Hong Kongu, njoftoi ai të enjten në Facebook.

Lajmi vjen ditë pasi qeveria qendrore e Kinës vendosi një ligj të diskutueshëm të sigurisë kombëtare në territor, transmeton portali arbresh.info.

Law tha që ai la qytetin sepse donte të vazhdonte punën e avokimit të lëvizjes protestuese në skenën ndërkombëtare.

Ai nuk tha se ku kishte shkuar, duke përmendur vetëm se nuk do të zbulonte shumë për vendndodhjen dhe situatën e tij personale, dhe nuk e di se kur do të kthehet në Hong Kong.

Law është një nga udhëheqësit më të famshëm të protestës që del nga demonstratat e Hong Kongut për vitin 2014, i cili mbylli pjesë të Hong Kongut qendror për më shumë se dy muaj.

Ai u zgjodh si ligjvënës në vitin 2016, por u skualifikua nga detyra nga gjykatat e Hong Kongut pasi Pekini miratoi një fuqi të përdorur rrallë për të “interpretuar” kushtetutën e qytetit, vendosja e kërkesave më të rrepta se si ligjvënësit u betuan për detyrën e tyre.

Betimi i Law u vlerësua “i pasinqertë”, duke i dhënë fund mandatit të tij në parlament.

Ligji i ri i sigurisë zgjeron në mënyrë dramatike kompetencat e autoriteteve lokale dhe kontinentale për të hetuar, ndjekur penalisht dhe ndëshkuar disidentët.

Kritikët thonë se ligji e ka hequr Hong Kongun nga autonomia e tij dhe liritë e çmuara civile dhe shoqërore. Qeveritë kineze dhe ato lokale argumentojnë se është e nevojshme për të frenuar trazirat dhe për të mbështetur sovranitetin e kontinentit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara