Twitter do të ndalojë të gjitha reklamat politike

09:39 | 31 Tetor 2019

Twitter do të ndalojë të gjitha reklamat politike nëpër  botë, duke thënë se një arritja e mesazheve të tilla duhet të fitohet e jo të blihet.

“Ndërsa reklamimi në internet është tepër i fuqishëm dhe shumë efektiv për reklamuesit tregtar, kjo fuqi sjell rreziqe të konsiderueshme për politikën,” drejtori i përgjithshëm i kompanisë Jack Dorsey në tweet, transmeton portali arbresh.info.

Rivali i mediave sociale Facebook së fundmi përjashtoi ndalimin e reklamave politike.

Lajmet për ndalimin ndanë kampet politike të Amerikës për zgjedhjet e vitit 2020.

Brad Parscale, menaxher i fushatës për rizgjedhje të Presidentit Donald Trump, tha se ndalimi ishte “një përpjekje tjetër nga e majta për të heshtur Trump dhe konservatorët”.

Por Bill Russo, zëdhënës i fushatës për të zgjedhur drejtuesin e parë demokrat Joe Biden, tha: “Kur u përballëm me një zgjedhje midis dollarëve të reklamave dhe integritetit të demokracisë sonë, është inkurajuese që, për një herë, të ardhurat nuk fituan”.

Duke reaguar në lëvizje, themeluesi i Facebook Mark Zuckerberg mbrojti politikën e kompanisë së tij.

“Në një demokraci, nuk mendoj se është e drejtë për kompanitë private të censurojnë politikanët ose lajmet,” tha ai gjatë një telefonate konferencë me gazetarët.

Ndalimi i Twitter do të zbatohet nga 22 nëntori, me detaje të plota të publikuara deri më 15 nëntor./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara