Tusk do t’i kërkojë BE-së të marrë në konsideratë zgjatjen e gjatë të Brexitit

20:00 | 14 Mars 2019

Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk tha se do të apelojë tek liderët e BE-së për të qenë më të hapur drejt një zgjatjeje për afatin e Brexitin, nëse Britania ka nevojë të rimendojë strategjinë dhe të arrijë konsensus.

Intervenimi i tij vjen në kohën kur deputetët britanikë do të votojnë në kërkim të shtyrjes së 29 marsit si afat të fundit për 30 qershor, transmeton portali arbresh.info.

Udhëheqësit e BE u takuan në Bruksel më 21 mars dhe ata do të kishin fjalën e fundit.

Kryeministrja Theresa May ka thënë se nëse marrëveshja e saj Brexit nuk miratohet, mund të jetë e nevojshme një shtyrje më e gjatë.

Pas dy humbjeve të shndritshme në Dhomën e Komunëve, ajo do të bëjë një tjetër përpjekje për të shtyrë marrëveshjen e saj të tërheqjes me BE-në javën e ardhshme.

Të 27 vendet e tjera të BE do të duhet të bien dakord për një shtyrje, dhe zoti Tusk, i cili është kryetari i samitit të bllokut, do të zhvillojë bisedime me disa udhëheqës përpara takimit të javës së ardhshme në Bruksel.

Ndërsa Presidenti i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker ka insistuar që çdo shtyrje “duhet të jetë e plotë para zgjedhjeve evropiane” në fund të majit, zoti Tusk bëri të qartë që një vonesë më e gjatë ishte në karta.

Ndërsa nuk e specifikonte gjatësinë e vonesës, zyrtarët sugjeruan se do të duhej të ishte të paktën një vit nëse marrëveshja e kryeministrit britanik u hodh poshtë për herë të tretë./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara