Turqit sivjet do të shpenzojnë 1,6 miliardë euro për kurbanë

22:26 | 9 Gusht 2018

Turqit do të shpenzojnë mbi 10 miliardë lira ose rreth 1.6 miliardë euro për kafshët “e sakrifikuara” gjatë Kurban Bajramit, vlerëson Sindikata e Fermerëve.

“Kemi llogaritur që njerëzit këtë vit do të paguajnë 10.06 miliardë lira për kurbanë”, citohet të ketë thënë Semsi Bayraktar, kryetar i Odës Turke të Tregtisë, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Kështu, është vlerësuar se rreth 3.6 milionë kafshë do të sakrifikohen këtë vit, nga të cilat 2.8 milionë dele dhe dhi.

Kurban Bajrami shënohet këtë vit që nga 21 deri më 25 gusht.

Kjo festë karakterizohet nga gatishmëria e Ibrahimit për të sakrifikuar djalin e tij te Perëndia.

Fëmija ishte kursyer në minutën e fundit dhe në vend të kësaj ishte sakrifikuar një kafshë.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara