Turqia thotë se operacioni ushtarak në Siri nuk varet nga tërheqja e SHBA

17:38 | 10 Janar 2019

Operacioni i planifikuar ushtarak i Turqisë kundër një milicie kurde në Siri nuk varet nga një tërheqje amerikane nga rajoni, tha Ankara të enjten, duke sinjalizuar se Turqia mbeti e pakënaqur nga përpjekjet e SHBA për të mbrojtur partnerët e saj lokalë.

Komentet e Ministrit të Jashtëm Mevlut Çavusoglu janë të fundit për të nxjerrë në pah ndarjen e thellë midis dy aleatëve të NATO-s mbi zbatimin e planit të Presidentit Donald Trump për të sjellë në shtëpi rreth 2,000 mijë trupa amerikane të vendosur në Siri.-përcjell arbresh.info

Plani i Trump, i cili është errësuar nga mesazhet e përziera prej vetes dhe administratës së tij, varet nga bashkëpunimi turk për të siguruar një pjesë të Sirisë verilindore, ndërsa Shtetet e Bashkuara po largohen.

Këshilltari i sigurimit kombëtar i Trump, John Bolton, këtë javë u përpoq të bënte rastin për garanci se Turqia nuk do të dëmtonte milicinë kurde të mbështetur nga SHBA, pas tërheqjes – duke fituar një qortim të ashpër nga presidenti turk Tayyip Erdogan në këmbim.Uashingtoni ka bashkëpunuar me YPG në luftën kundër Shtetit Islamik në Siri, duke e furnizuar atë me armë dhe trajnime.

Turqia, e cila e konsideron YPG një organizatë terroriste, e ka parë gjatë këtë përkrahje si tradhëti.”Problemi ynë është kjo: ekziston një organizatë terroriste që përbën një kërcënim për ne dhe Shtetet e Bashkuara i mbështesin ato,” tha Cavusoglu në një intervistë me NTV të Turqisë.”

Nëse ata tërhiqen apo jo, ne duhet të bëjmë gjithçka që është e nevojshme ndaj një organizate që përbën një kërcënim për sigurinë tonë kombëtare”.Vendimi i brishtë i Trump muajin e kaluar për të dalë nga Siria ndezi shqetësim midis zyrtarëve në Uashington dhe disa aleatëve perëndimorë. /Arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara