Turqia thotë se nuk e aprovoi plotësisht planin e mbrojtjes baltike të NATO-s

20:50 | 6 Dhjetor 2019

Turqia do të bllokojë botimin përfundimtar të një plani të mbrojtjes së NATO-s për vendet baltike dhe Poloninë derisa aleatët të bien dakord për caktimin e një grupi terrorist të Sirisë kurde, tha të premten Ministri i Jashtëm Mevlut Cavusoglu.

Dy ditë pas një samiti të NATO-s, në të cilin shefi i aleancës Jens Stoltenberg njoftoi se Turqia kishte tërhequr kundërshtimin e saj, duke lejuar planet për të ecur përpara, Cavusoglu tha që Ankaraja ra dakord për hapin tjetër në proces, por nuk kishte dhënë miratimin përfundimtar, transmeton portali arbresh.info.

Ankaraja do të bllokojë planin derisa të miratohet një propozim i mbrojtjes për Turqinë – për të cilën Ankaraja thotë se duhet të përfshijë një miratim të pamjes së Turqisë për YPG nga aleanca -, u tha ai gazetarëve gjatë një vizite në Romë.

“Ai plan nuk do të botohet derisa të publikohet edhe plani ynë”, tha Cavusoglu, duke përshkruar lëvizjen e Ankarasë në samitin si një gjest për aleatët e saj.

“Nuk do të ishte e drejtë për disa vende të mos e aprovonin planin tonë, ndërsa në të njëjtën kohë të mbështesin një plan për të tjerët”, tha ai.

“Të dy planet janë duke pritur në të njëjtin nivel … dhe nëse do të publikohen, do të jenë së bashku. Por, nëse ka një problem, atëherë të dy do të bllokohen. Duhet pa diskutim që të ketë një kompromis këtu”.

YPG ka formuar elementin kryesor luftarak të Forcave Demokratike Siriane, partneri i Uashingtonit në luftën kundër Shtetit Islamik në Siri. Ankaraja e shikon YPG-në si një grup terrorist dhe është zemëruar nga mbështetja e perëndimit për milicinë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara