Turqia mirëpret inxhinierët ndërkombëtar për projektin e avionëve luftarak

12:48 | 8 Nëntor 2018

 Dera mbetet e hapur për inxhinierët ndërkombëtarë që të përfshihen në projektin kombëtar të avionëve luftarak TF-X të Turqisë, tha të enjten drejtori i industrisë turke të mbrojtjes Ismail Demir.

Turqia ka punuar në vitet e fundit për të zhvilluar makinat e veta të mbrojtjes, duke përfshirë tanket dhe helikopterët luftarakë, në përpjekje për të rritur aftësitë e saj mbrojtëse mes kërcënimeve militante dhe konflikteve përgjatë kufijve të saj jugorë.-përcjell arbresh.info

Vitin e kaluar Grupi Kale i Turqisë tha se do të ngrinte një kompani të përbashkët me firmën inxhinierike Rolls-Royce me bazë në Mbretërinë e Bashkuar për të zhvilluar motorë avionë duke përfshirë ato të TF-X, aeroplani i parë i Turqisë i bërë në vend. Britania dhe Turqia nënshkruan një marrëveshje me vlerë më shumë se 100 milionë funta për të zhvilluar TF-X.

Duke folur në një ceremoni nënshkrimi me kompaninë e mbrojtjes TR Motors për prodhimin e avionëve, Demir tha se bisedimet me Rolls Royce (RR.L) ishin duke u zhvilluar, por Turqia kishte “linja të kuqe” në lidhje me projektin në të cilin nuk do të bënte kompromis.

Demiri tha se nuk duhet të ketë kufizime mbi eksportet, se e gjithë teknologjia do t’i përkasë Turqisë dhe se Turqia do të zotërojë të gjitha të drejtat e saj.

“Një motor që na takon plotësisht është vija jonë e kuqe. Meqë e dimë se do të jetë një proces i gjatë, ne do të punojmë me ata që duan të prodhojnë një motor ndërmjetës “, tha Demir.

I pyetur nëse Rolls Royce kishte rënë dakord të përmbushë kërkesat, Demir tha se Turqia do të ishte e gatshme të heqë dorë nga linjat e kuqe për një motor prototip, por jo për produktin përfundimtar dhe shtoi se oferta të tjera ndërkombëtare do të vlerësoheshin gjithashtu.

Demiri tha gjithashtu se Turqia ishte në një fazë ku mund të fillonte prodhimin masiv të tankeve kombëtare Altay, duke shtuar se ata ishin duke kërkuar një periudhë prej 18 muajsh pas nënshkrimit.

Projekti Altay tank, i udhëhequr nga prodhuesi i automjeteve tregtare dhe ushtarake turke Otokar, vlen rreth 7 miliardë euro apo 8.30 miliardë dollarë./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara