Turqia fillon ofensivën ushtarake në veri të Sirisë

17:06 | 9 Tetor 2019

Turqia ka nisur një operacion ushtarak në verilindje të Sirisë, bën të ditur presidenti Recep Tayyip Erdogan, duke shtuar se ofensiva kishte për qëllim eliminimin e një “korridori të terrorit” përgjatë kufirit jugor turk.

Ofensiva vjen pasi Donald Trump urdhëroi tërheqjen e trupave amerikane nga zona, një veprim i kritikuar gjerësisht si lejimi i forcave kurdë – të cilët kanë qenë ndihmës në humbjen e të ashtuquajturit Shtetit Islamik (ISIS) – të braktisen nga aleati i tyre, SHBA, transmeton portali arbresh.info.

Shpërthime janë raportuar në qytetin Ras al Ain në verilindje të Sirisë, në kufirin me Turqinë.

Një dëshmitar në qytetin sirian Tel Abyad i tha Reuters se tingujt e shpërthimeve binin zhurmë dhe tymi po ngrihej afër kufirit me Turqinë, pasi njerëzit u larguan nga qyteti masivisht të mërkurën.

Forcat Demokratike Siriane (SDF) kanë bërë thirrje për një zonë pa mizë për të “ndaluar sulmet ndaj njerëzve të pafajshëm”.

SDF drejtohet nga YPG, një grup militantësh kurdë që konsiderohet një organizatë terroriste nga Turqia./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara