Trump zbulon pa dashje planin e emigrantëve të Meksikës

09:10 | 12 Qershor 2019

Presidenti i SHBA Donald Trump ka zbuluar pa dashje disa detaje të marrëveshjes së tij të emigracionit me Meksikën.

Ai nuk pranoi të diskutonte planet me gazetarët, duke thënë se ato ishin “sekrete”, transmeton portali arbresh.info.

Por ai tha këtë ndërsa mbante rreth një fletë që kishte specifikat e marrëveshjes të shkruar mbi të – e cila më pas u fotografua nga mediat.

Aty përshkruhej një plan për të caktuar Meksikën një “vend të tretë të sigurt”, midis planeve të tjera që u zbuluan të hënën nga ministri i jashtëm i Meksikës.

Nëse Meksika do të ishte një vend i tretë i sigurt, aplikimet e azilit për migrantët do të përpunoheshin më shumë se sa në SHBA.

Dokumenti tha se Meksika ishte zotuar që menjëherë të shqyrtojë ligjet e saj në mënyrë që të mundësojë që ajo të bëhet një vend i tretë i sigurt nëse ka nevojë.

Ai gjithashtu përmbante referenca për një plan rajonal të azilit, i cili do të përfshinte disa vende të Amerikës Latine që përpunonin kërkesat për azil të emigrantëve për të shmangur tarifat e SHBA dhe për “45 ditë”./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara