Trump thotë se SHBA është nën ‘asnjë presion’ për marrëveshjen tregtare të Kinës

09:32 | 14 Shtatorë 2018

Presidenti i SHBA, Donald Trump tha se Uashingtoni është nën “asnjë presion” për të arritur një marrëveshje tregtare me Kinën, si një perspektivë e tarifave të reja.

Komentet vijnë mes raporteve që të dy palët mund të rifillojnë bisedimet për të shmangur një raund të tretë të tarifave të SHBA.

Kina mirëpriti ofertën e bisedimeve dhe tha se të dy vendet po diskutonin detajet, sipas raporteve.

SHBA ka nisur një luftë tregtare kundër Kinës.

“Ne nuk jemi nën presion për të bërë një marrëveshje me Kinën, ata janë nën presion për të bërë një marrëveshje me ne,” tha Trump në një postim në Twitter.

“Tregjet tona po rriten, e të tyre po bien.”/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara