Trump thotë se SHBA është ‘ku duam të jemi’ në bisedimet tregtare të Kinës

09:51 | 13 Maj 2019

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump është i kënaqur me pozicionin në raport me Kinën në bisedimet tregtare.

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se SHBA është “saktë ku duam të jemi me Kinën”, pasi të dyja palët mbetën të mbyllura në një betejë tregtie.

SHBA më shumë se dyfishuar tarifat në 200 miliardë dollarë të mallrave kineze të premten, në një përshkallëzim të mprehtë të luftës së tyre tregtare.

Më parë, këshilltari i lartë ekonomik i Trump, Larry Kudlow, tha se “të dyja palët do të vuajnë” nga mosmarrëveshja tregtare, raporton “Bbc”, transmeton lajmi.net.

Por, Trump më vonë minimizoi ndikimin e rritjes së tarifave në SHBA.

“Ne kemi të drejtë ku dëshirojmë të jemi me Kinën. Mos harroni, ata thyen marrëveshjen me ne dhe u përpoqën të negociohemi,” shkroi Trump në një post në Twitter.

“Ne do të marrim me dhjetëra miliardë dollarë në tarifë nga Kina. Blerësit e produktit mund ta bëjnë atë vetë në SHBA (ideal) ose ta blejnë atë nga vendet jo të tarifuara”. /Lajmi.net/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara