Trump thotë se nuk ka nevojë për nxitim në bisedimet me Kinën

16:38 | 10 Maj 2019

Presidenti amerikan Donald Trump ka thënë se ai absolutisht nuk është duke u ngutur të finalizojë marrëveshjen tregtare me Kinën, disa orë pasi SHBA dyfishoi tarifat ndaj shumë produkteve kineze.

Ai tha se bisedimet dypalëshe, që pritet të rinisin në Uashington më vonë të premten, po vazhdonin në një mënyrë shumë të “pëlqyeshme”, transmeton portali arbresh.info.

Veprimi i SHBA, një përshkallëzim i mprehtë i luftës tregtare të dëmshme të vendeve, ngriti tarifat për mallrat e prekura kineze në 25% nga 10%.

Kina tha se do të kundërpërgjigjet.

Ajo tha se ndjen keqardhje shumë për masën dhe se do të ndërmarrin masa të nevojshme kundërpërgjigjëse.

Vetëm kohët e fundit, SHBA dhe Kina dukeshin të jenë afër fundit të muajve të tensioneve tregtare./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara