Trump: SHBA ka sukses të jashtëzakonshëm në bisedimet tregtare me Kinën

17:10 | 10 Janar 2019

Presidenti Donald Trump tha të enjten se Shtetet e Bashkuara janë duke pasur sukses të jashtëzakonshëm në negociatat e tyre tregtare me Kinën, një ditë pasi zyrtarët amerikanë dhe kinez përfunduan bisedimet tre ditore në Pekin.

Takimet në Kinë ishin bisedimet e para ballë për ballë që kur Trump dhe presidenti kinez Xi Jinping u takuan në Buenos Aires në dhjetor dhe ranë dakord për një armëpushim 90-ditor në një luftë tregtare që ka ndërprerë rrjedhën e qindra miliarda dollarë mallrash .-përcjell arbresh.info

“Ne po negociojmë dhe po kemi sukses të jashtëzakonshëm me Kinën,” u tha Trump gazetarëve ndërsa po largohej nga Shtëpia e Bardhë për një udhëtim në kufirin me Meksikën në ditën e 20 të një mbylljeje të pjesshme të qeverisë së SHBA.

Ai shtoi se ai e gjeti Kinën në shumë mënyra “shumë më të nderuar” sesa udhëheqësit demokratë të kongresit, Senatorit Chuck Schumer dhe Kryetarit të Dhomës Nancy Pelosi.Trump është i bllokuar në një ngërç me demokratët e kongresit lidhur me kërkesën e tij për $ 5.7 miliardë në fonde të pjesshme për të ndërtuar një mur në kufirin e SHBA-ve me Meksikën.

Mosmarrëveshja shkaktoi mbylljen e rreth një të katërtës së qeverisë federale dhe Trump ka thënë se nuk do të nënshkruajë ndonjë projekt-ligj për rihapjen e qeverisë që nuk përfshin fondet për mur. “Unë mendoj se Kina në të vërtetë është shumë më e lehtë për t’u marrë me të sesa partia e opozitës,” tha ai.

Uashingtoni i ka paraqitur Pekinit një listë të gjatë kërkesash që do të rishkruajnë kushtet e tregtisë midis dy ekonomive më të mëdha në botë. Ato përfshijnë ndryshime në politikat e Kinës për mbrojtjen e pronësisë intelektuale, transferet e teknologjisë, subvencionet industriale dhe barrierat tjera jotarifore në tregti.

Ka pasur pak detaje konkrete mbi progresin e bërë deri më tani. Takimet në Pekin këtë javë nuk ishin në nivel ministror, prandaj nuk pritej të bënin një marrëveshje për t’i dhënë fund luftës tregtare./Arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara