Trump po ndihmohet nga Putin që të rizgjidhet president i SHBA-së

23:47 | 20 Shkurt 2020

Zyrtarët e inteligjencës paralajmëruan ligjvënësit e Dhomës së Përfaqësuesve javën e kaluar se Rusia po ndërhynte në fushatën e vitit 2020 për të provuar të ri-zgjidhte presidentin Donald Trump, thanë pesë njerëz të njohur me çështjen, në një zbulim që zemëroi Trumpin, i cili u ankua se demokratët do të përdorin kundër tij.

Një ditë pas njoftimit të 13 shkurtit para ligjvënësve, Trump reagoi ashpër ndaj Joseph Maguire, ushtruesit të detyrës së drejtorit të inteligjencës kombëtare që ka lejuar që një gjë e tillë, transmeton Telegrafi. Trump reagoi keq nga prania në konferencë e Adam B. Schiff, demokratit nga Kaliforni që drejtoi procedurat e fajësimit ndaj tij.

Gjatë konferencës para Komitetit të Inteligjencës së Dhomës së Përfaqësuesve, aleatët e Trumpit kundërshtuan përfundimet, duke argumentuar se Trump ka qenë i ashpër ndaj Rusisë dhe ka forcuar sigurinë evropiane.

Zyrtari që paraqiti këto përfundime, Shelby Pierson, është një ndihmës i Maguire, i cili njihet për paraqitje të informatave në mënyrë të saktë. Presidenti njoftoi të mërkurën se ai po zëvendësonte Maguire me Richard Grenell, ambasadorin në Gjermani dhe për një kohë të gjatë një mbështetës të zhurmshëm të Trump.

Megjithëse disa zyrtarë aktualë dhe të mëparshëm spekuluan se spekulimet mund të ketë luajtur një rol në largimin e Maguire, i cili u kishte thënë njerëzve ditët e fundit se ai besonte se ai do të mbetej në punë, dy zyrtarë të administratës thanë se koha ishte e rastësishme. Grenell kishte qenë në diskutime me administratën në lidhje me marrjen e roleve të reja, thanë ata, dhe Trump nuk kishte ndjerë kurrë një lidhje farefisnore me Maguire.

Zëdhënësit për Zyrën e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare dhe zyra e saj e sigurisë zgjedhore nuk pranuan të komentojnë. Një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë nuk u përgjigj menjëherë kërkesave për koment.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara