Trump miraton 4,5 milionë dollarë ndihma për Helmetat e Bardha në Siri

19:26 | 22 Tetor 2019

Presidenti amerikan Donald Trump ka autorizuar 4,5 milionë dollarë ndihma për të ashtuquajturën Mbrojtje Civile Siriane (SCD), me emrin “Helmetat e Bardha”, duke e cilësuar punën e tyre “të rëndësishme dhe me shumë vlera”.

Kritikët e grupit tregojnë për lidhjet e tyre me terroristët, transmeton portali arbresh.info.

“Gjatë rrjedhës së konfliktit 8-vjeçar në Siri, SCD ka shpëtuar më shumë se 115,000 njerëz, duke përfshirë shumë pakica etnike dhe fetare”, tha Shtëpia e Bardhë, duke njoftuar ndihmën të martën.

Sidoqoftë, burimi i kësaj shifre është vetë grupi, dhe nuk është verifikuar në mënyrë të pavarur. Po kështu, organizata ka qenë rreth e rrotull që nga viti 2013.

Uashingtoni premtoi 5 milionë dollarë ndihmë për këtë grup në një konferencë në mars. Majin e kaluar, administrata Trump kishte njoftuar se do të ndalonte financimin e Helmetave të Bardha, vetëm për të rikthyer një muaj më vonë dhe për t’i dërguar grupit 6.8 milionë dollarë.

Emri i këtij grupi është shumë konfuz, pasi Helmetat e Bardha kanë operuar vetëm në zona të kontrolluara nga militantët antiqeveritar, siç është Filiali Al-Kaida, Al-Nusra Front, i quajtur tani HTS. Mbrojtja civile aktuale Siriane është pjesë e qeverisë dhe i është nënshtruar sanksioneve amerikane si të tilla.

Aktualisht Helmetat e Bardhë veprojnë vetëm në pjesët e provincës Idlib të kontrolluara nga militantët./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara