Trump: Kina dëshiron të bëjë marrëveshje tregtare

19:01 | 25 Tetor 2019

Presidenti amerikan Donald Trump ka thënë se Kina dëshiron të bëjë një marrëveshje tregtare.

Ai shtoi se ishte duke punuar për së afërmi për një marrëveshje me Kinën, transmeton portali arbresh.info.

Sipas presidentit amerikan, Kina do të blejë më shumë produkte bujqësore amerikane.

Më parë të premten, CNBC raportoi, duke cituar një deklaratë nga Zyra e Përfaqësuesit të Tregtisë amerikane, se palët “kishin përparuar në çështje specifike” dhe ishin “afër përfundimit të disa seksioneve të marrëveshjes”.

Marrëdhëniet midis SHBA dhe Kinë kanë mbetur të tensionuara pasi Uashingtoni vendosi tarifa për mallrat e importuara nga Kina dhe Pekini njoftoi tarifa për mallrat amerikane si përgjigje./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara