Trump e quan ide të keqe ofensivën turke në Siri

21:58 | 9 Tetor 2019

Donald Trump thotë se ai “nuk e miraton” ofensivën ushtarake të Turqisë në Siri, të cilën ai e bëri të mundur pjesërisht duke tërhequr forcat amerikane nga rajoni.

Komenti u bë në një deklaratë të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë, në të cilën ai pretendoi se Turqia është e angazhuar për të siguruar sigurinë e civilëve, megjithë shqetësimet se vendi do të synojë luftëtarët kurdë që ndihmuan të luftojnë kundër kryengritjes së ISIS atje.

“Këtë mëngjes, Turqia, një anëtar i NATO-s, pushtoi Sirinë. Shtetet e Bashkuara nuk e miratojnë këtë sulm dhe i kanë bërë të qartë Turqisë se ky operacion është një ide e keqe”, thuhet në deklaratë, transmeton portali arbresh.info.

“Nuk ka ushtarë amerikanë në zonë. Që nga dita e parë që hyra në arenën politike, e bëra të qartë se nuk doja të luftoja këto luftëra të pafund, pa kuptim – veçanërisht ato që nuk u sjellin dobi Shteteve të Bashkuara”.

Ai vazhdon: “Turqia është angazhuar për të mbrojtur civilët, duke mbrojtur pakicat fetare, përfshirë të krishterët, dhe duke siguruar që të mos ketë ndonjë krizë humanitare – dhe ne do t’i mbajmë ata ndaj këtij angazhimi. Për më tepër, Turqia tani është përgjegjëse për të siguruar që të gjithë luftëtarët e ISIS duke u mbajtur në robëri mbeten në burg dhe se ISIS nuk rindërton në asnjë mënyrë ose formë. Ne presim që Turqia të respektojë të gjitha angazhimet e saj dhe ne vazhdojmë të monitorojmë nga afër situatën”.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan njoftoi fillimin e ofensivës ushtarake të Mërkurën, vetëm disa ditë pasi zoti Trump tha se ai do të tërhiqte trupat amerikane nga zona kufitare.

Vendimi nga zoti Trump është pritur me kritika të gjera në Uashington, madje edhe në mesin e mbështetësve të palëkundur të presidentit si senatori Lindsey Graham./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara