Trump arrin në Belgjikë për Samitin e NATO-s

08:51 | 11 Korrik 2018

Donald Trump thotë se nuk do të mbrojë aleatët evropianë të Amerikës, ndërkohë që ata e ngurtësojnë SHBA-në në tregti.

Trump lëshoi zjarrin e fundit në mosmarrëveshjen midis Shteteve të Bashkuara dhe Evropës ndërsa u ul në Belgjikë për samitin e udhëheqësve të Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior, transmeton portali arbresh.info.

Ai shkurt tha para se të dilte nga aeroplani: “Bashkimi Evropian ua bën të pamundur biznesin fermerëve tanë dhe punonjësve në Evropë, dhe pastaj ata duan t’i mbrojmë ne përmes NATO-s dhe të paguajmë për këtë. Nuk shkon kështu!”

Trump në një seri postimesh sinjalizoi që krerët e shteteve mund të presin një qortim në Bruksel mbi barrën e ‘padrejtë’ ndaj taksapaguesve amerikanë për të paguar për mbrojtjen e Evropës./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale