Trudeau “sfidon” Trumpin: Rusia nuk është e mirëseardhur në G7

23:58 | 1 Qershor 2020

Kanada nuk e mbështet kthimin e Rusisë në Grupin G7, gjë kjo e propozuar nga presidenti i SHBA-së Donald Trump gjatë fundjavës, sepse Moska vazhdon të shkel ligjin ndërkombëtar, tha kryeministri Justin Trudeau të hënën.

“Rusia u përjashtua nga G7 pasi pushtoi Krimenë disa vjet më parë, dhe mosrespektimi i vazhdueshëm i saj dhe ndriçimi i rregullave dhe normave ndërkombëtare është arsyeja pse ajo mbetet jashtë G7, dhe ajo do të vazhdojë të mbetet jashtë”, ka thënë Trudeau gjatë një konference ditore për shtyp, përcjell Telegrafi.

Trump tha të shtunën se do të shtyjë një Samit të G7 që ai kishte shpresuar të mbahej muajin tjetër deri të paktën në shtator dhe se do të zgjerojë listën e të ftuarve për të përfshirë Australinë, Rusinë, Korenë e Jugut dhe Indinë.

Të shtunën, Trump tha se G7, i cili mbledh ekonomitë më të përparuara në botë, ishte një “grup shumë i vjetëruar i vendeve” në formatin e tij aktual.

Kur u pyet nëse do të marrë pjesë në G7, nëse aty vjen presidenti rus Vladimir Putin, Trudeau nuk u përgjigj, duke thënë se kishte ende “shumë diskutime” të nevojshme para takimit.

Por ai tha që grupi G20, që përfshin Rusinë, ishte një forum që përfshin vendet “që ne nuk kemi patjetër marrëdhënie të shkëlqyera me të”.

Rusia u përjashtua nga ajo që ishte atëherë G8 në vitin 2014, kur paraardhësi i Trump, Barack Obama, ishte presidenti i SHBA-së, pasi Moska aneksoi rajonin e Krimesë nga Ukraina.

Rusia ende mban territorin, dhe qeveri të ndryshme të G7 kanë kundërshtuar thirrjet e mëparshme nga Trump për të pranuar përsëri Moskën./fol/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara