Tinejxheri Pakistanez zbulon huallin elektrik

09:53 | 9 Tetor 2017

Është vetëm 17-vjeçar dhe ai tashmë është një shkencëtar i njohur. Hulumtimi i Muhammed Shaheer Niazi mbi huallin elektrik u botua kohët e fundit në revistën Royal Society Open Science, transmeton arbresh.info.

Fizikanët e kanë njohur fenomenin e huallit elektrik për dekada të tëra. Kjo ndodh kur një shtresë e naftës vendoset në një fushë elektrike midis një elektrodë me pika dhe një të sheshtë – dhe paqëndrueshmëria e shkaktuar nga ndërtimi i joneve aplikon presionin në sipërfaqen e vajit – duke krijuar një model të bukur që duket si një krimb , ose një dritare qelqi me njolla, raporton BBC.

_98230045_3cm

Nxënësi i shkollës së mesme nga qyteti Lahore i Pakistanit arriti të fotografojë lëvizjen e joneve që formojnë huallin përveç regjistrimit të nxehtësisë që gjendet në sipërfaqen e naftës. Askush nuk e ka bërë këtë më parë.

Fenomeni i huallit elektrik ishte problemi i dhënë atij në Turneun Ndërkombëtar të Fizikantëve të Rinj të mbajtur në Rusi vitin e kaluar. Niazi, dhe katër studentë të tjerë, përbënin ekipin e parë që përfaqësonte Pakistanin në turne. Duke u kthyer nga Rusia, Niazi vendosi të publikonte hulumtimin e tij.

Por ai është i kënaqur që ka bërë diçka që e bëri vendin e tij krenar. Ai shpreson të hyjë në një institucion arsimor me reputacion, ku ai mund të vazhdojë kërkimet e tij në fizikë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara