Tillerson: Izolimi i Rusisë nuk është në interesin e askujt

22:56 | 13 Mars 2018

Ish-Sekretari i Shtetit Rex Tillerson dha fjalimin e tij lamtumirës në Departamentin e Shtetit të martën pasi u shkarkua pa paralajmërim nga administrata e Trump. Në vërejtjet e tij, ai foli për nevojën për uljen e tensioneve me Rusinë.

Tillerson theksoi atë që ai besonte ishin suksese nën udhëheqjen e tij në departament, siç është politika e “presionit maksimal” për të detyruar udhëheqjen e Koresë së Veriut në tryezën e negociatave duke rritur “shtrirjen dhe efektivitetin e sanksioneve” kundër regjimit, transmeton portali arbresh.info.

Kur fliste për Rusinë, ai e quajti atë sjellje shqetësuese, ai tha se Moska “duhet të vlerësojë me kujdes se si veprimet e saj janë në interesin më të mirë të popullit rus dhe të botës më gjerësisht”.

Ai shtoi se një situatë ku Rusia është e izoluar “nuk është në interesin e askujt”.

Tillerson tha se veprimet e SHBA në Siri dhe armëpushimi ndihmuan në shpëtimin e shumë jetëve. Ai shtoi se kishte “më shumë për të bërë në Siri, si dhe për stabilizimin e Irakut”, duke iu referuar gjithashtu adoptimit të strategjisë së Azisë Jugore për të detyruar talibanët të marrin pjesë në negociatat paqësore me qeverinë e Afganistanit.

“Efektive në fund të ditës po delegoj të gjitha përgjegjësitë tek zëvendës sekretari Sullivan,” vazhdoi Tillerson, përpara se të deklaronte se do të largohej zyrtarisht nga pozita e tij më 31 mars.

Në disa pika gjatë fjalimit, Tillerson theksoi dëshirën e tij “për të siguruar një tranzicion të rregullt dhe të butë”./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale