Theresa May: Ka tre opsione për Brexit

10:29 | 6 Dhjetor 2018

Kryeministrja britanike Theresa May tha të enjten se ligjvënësit britanikë u ballafaquan me një zgjedhje përpara një vote mbi marrëveshjen e saj Brexit: miratimin e marrëveshjes së saj ose përballjen me një dalje pa marrëveshje apo edhe anulimin e Brexit.

Tha se ajo po u fliste ligjvënësve rreth dhënies së parlamentit një rol më të madh nëse do të shkaktohej marrëveshja kundërthënëse e Irlandës Veriore, megjithëse ajo dha disa detaje.-përcjell arbresh.info

Tha se disa në parlament po përpiqeshin të pengonin Brexit dhe se ajo nuk mendonte se një tjetër referendum mbi Brexit ishte rruga e duhur.

“Janë tre opsione: njëra është që të lëmë Bashkimin Evropian me një marrëveshje , e dyta të lëmë dalim nga Bashkimi Evropian pa një marrëveshje ose të mos ketë fare Brexit”, tha May për BBC radio.

“Është e qartë se ka nga ata në Dhomën e Komuniteteve që duan të pengojnë Brexit dhe të përmbysin votën e popullit britanik dhe kjo nuk është e drejtë”.

Mund të anashkalojë në mënyrë të përsëritur pyetjet nëse ajo do të vonojë votimin e 11 dhjetorit, por bëri të kuptohet se do të ketë koncesione të mundshme në kthimin e irlandezëve të veriut.

Kur u pyet në mënyrë të përsëritur se çfarë do të ishte “Plani B” nëse marrëveshja e saj  refuzohet, ajo nuk iu përgjigj direkt pyetjeve./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara