Tërmet i fuqishëm në Indonezi, alarm për cunami

18:49 | 12 Prill 2019

Një tërmet i fuqishëm i magnitudës 6.8 ka tronditur Indonezinë sot duke ngritur alarm për cunami, kurse banorët e tmerruar kanë vrapuar nëpër vende më të larta.

Paniku shpërtheu ndërsa ndërtesat u lëkundën dhe energjia elektrike u pre kur tërmeti goditi në një thellësi relativisht të cekët 10 milje larg bregut lindor të ishullit Sulawesi, transmeton portali arbresh.info.

Agjencia e Gjeofizikës në Indonezi lëshoi ​​një paralajmërim për cunami për komunitetet bregdetare në lagjen Morowali, ku banorët u këshilluan të largoheshin nga bregu.

Epiqendra e tërmetit ishte jashtë brigjeve të Sulawesit lindor, 175 milje në jug të krahinës së Gorontalo dhe në anën tjetër të ishullit nga qyteti i goditur nga fatkeqësitë e Palu, ku një tërmet me magnitudë 7.5, i ndjekur nga një cunami 20 metra, vrau më shumë se 4.400 njerëz në shtatorin e kaluar.

Megjithatë, dridhjet ndjehen ende pranë Palu, duke shkaktuar që banorët të dalin në rrugë në panik.

Pas rreth 40 minutash, agjencia ngriti paralajmërimin për cunamin, duke i nxitur ende njerëzit që të mbeten vigjilentë dhe të evakuojnë në një terren më të lartë.

Ishte vlerësuar për valë deri në gjysmë metri./Arbresh.info/


Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara