Të paktën katër të arrestuar nga përleshjet e protestuesve me policinë

11:58 | 16 Tetor 2019

Përleshje të dhunshme kanë shpërthyer mes policisë spanjolle dhe mbështetësve të separatistëve katalunas në ditën e dytë.

Kjo kundërshti e katalunasve po bëhet si pasojë e dënimit të nëntë liderëve pro-pavarësisë nga gjykata spanjolle, transmeton portali arbresh.info.

Mijëra njerëz morën pjesë në protestat në të gjithë Barcelonën të martën në mbrëmje në një shfaqje të forcës së lëvizjes pas dënimit të Gjykatës Supreme një ditë më parë.

Fotografitë nga protestat në qendër të Barcelonës tregojnë se policia po përplaset me protestuesit dhe po përpiqet t’i largojë ata, ndërsa zjarrfikësit përpiqen të shuajnë zjarret filluan në koshat e mbeturinave.

Rrethojat u ndezën gjithashtu ngjitur me La Pedrera, të bërë nga arkitekti i famshëm katalunas Antoni Gaudi dhe një nga tërheqjet kryesore të qytetit.

Ndërkohë, të paktën katër persona janë arrestuar afër një ndërtese të qeverisjes vendore pasi oficerët e policisë nxituan një turmë në mënyrë që t’i zhvendosnin përsëri.

Një zëdhënës për policinë rajonale të Mossos tha që ata po përpiqeshin të krijonin hapësirë ​​rreth selisë qendrore të qeverisë spanjolle.

Udhëheqësi i Partisë Popullore (PP) të qendrës së djathtë të Spanjës, Pablo Casado i bëri thirrje kryeministrit në detyrë Pedro Sanchez të aktivizojë një ligj të sigurisë kombëtare dhe të marrë kontrollin e forcave të sigurisë së Katalonisë për “të garantuar sigurinë dhe rendin publik”./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara