Të mbijetuarit e aeroplanit të rrëzuar rrëfejnë tmerrin

17:49 | 13 Mars 2018

Të mbijetuarit dhe dëshmitarët e një aeroplani të rrëzuar në Nepal kanë përshkruar momentet tmerruese kur mjeti fluturues u rrëzua në tokë, duke vrarë të paktën 49 persona.

Fluturimi që barte 71 pasagjerë dhe ekuipazhin, u rrëzua në kohën kur po ulej në aeroportin Tribhuvan të Katmandusë, transmeton portali arbresh.info

Dëshmitarët thanë se kishte një zhurmë të madhe dhe se avioni u tundua me dhunë, ndërsa njerëzit u qanin brenda avionit dhe këndonin.

Shkaku i rrëzimit mbetet i paqartë dhe një hetim është në proces.

Regjistruesi i të dhënave të fluturimit është marrë nga rrënojat.

Është fatkeqësia më e keqe e aviacionit që ka goditur Nepalin me vite të tëra. Kombi himalajan ka një histori të kontrolluar kur është fjala për sigurinë ajrore, me më shumë se 70 aksidente që përfshijnë aeroplanë dhe helikopterë që nga viti 1949, viti me të cilin fluturoi avioni i parë atje.

Shumica e aksidenteve i janë atribuuar motit të keq, pilotëve të papërvojë dhe mirëmbajtjes joadekuate.

Një zhurmë e zëshme

Një i mbijetuar kujtoi zjarrin, por jo se si ai u largua nga avioni.

“Pas rrëzimit, unë isha duke u përpjekur të dilja nga aeroplani për shkak se ishte në zjarr, por nuk munda, dora dhe këmbët ishin bllokuar”, – tha Keshav Pandey për BBC.

“Isha ulur në anën e derës së emergjencës, kështu që ndoshta rashë jashtë kur [siguria erdhi] dhe ata hapën derën. Pas kësaj unë nuk kujtoj asgjë, unë isha pa ndjenja”.

Shumica e atyre në aeroplani ishin nga Nepali dhe Bangladeshi. Një numër të mbijetuarish mbeten në spital./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale