Tajfuni Jebi lë gjurmë shkatërrimi nëpër Japoni

08:46 | 5 Shtatorë 2018

Të paktën 10 persona kanë humbur jetën si pasojë e tajfunit Jebi, stuhia më e keqe që ka goditur Japoninë në 25 vite.

Jebi ka lënë gjurmë shkatërrimtare përgjatë perëndimit të vendit, duke goditur qytete të mëdha si Kyoto dhe Osaka, transmeton portali arbresh.info.

Fluturimet, udhëtimet me trena dhe tragete janë anuluar, por mijëra pasagjerë janë bllokuar në aeroportin ndërkombëtar të Osakës.

Ndërsa erërat ngadalësohen dhe lëvizin drjet veriut, banorëve u është kërkuar të jenë të alarmuar për rrëshqitje dheu dhe vërshime.

Të paktën 300 persona janë plagosur si rezultat i typhoon, sipas zëdhënësit të qeverisë Yoshihide Suga./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara