Sulmi në Kabul, Gjermania pezullon deportimin e emigrantëve nga Afganistani

20:27 | 1 Qershor 2017

Qeveria gjermane do të pezullojë përkohësisht deportimin e emigrantëve nga Afganistani, të cilëve u është mohuar azili, pas shpërthimit vdekjeprurës në Kabul.

Lajmi është bërë i ditur nga kancelarja gjermane Angela Merkel pas një takimi me krerët e shtetit, transmeton portali arbresh.info

Ajo ka theksuar se Ministria e Jashtme do të rivlersojë gjendjen e sigurisë në vend, ndërsa ka theksuar se deri sa të ndodhë kjo, asnjë azilkërkues nuk do të kthehen në vend.

Të paktën 80 persona janë vrare dhe më shumë se 350 kanë mbetur të plagosur pas një shpërthimi afër ambasadës gjermane në Kabul. Disa nga personeli i stafit të ambasadës janë plagosur./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara