Sulm në bazë ushtarake, mbi njëzet viktima

23:26 | 20 Mars 2020

Mbi njëzet persona nga forcat afgane të sigurisë janë vrarë gjatë një sulmi të brendshëm në bazën e tyre në jug të Afganistanit, raporton AFP.

Rahmatullah Yarmal, zëdhënës i guvernatorit të provincës Zabul, tha në bastisjen e së premtes para agimit, gjashtë policë hapën zjarr ndaj trupave të fjetur në një seli të përbashkët policie dhe ushtrie pranë Qalat, kryeqyteti i provincës jugore, që konsiderohej prej kohësh një kështjellë talibane, transmeton portali arbresh.info.

“Në 3 të mëngjesit (10:30 GMT), 24 forca policie dhe ushtrie afgane u martirizuan kur gjashtë sulmuesit e policisë hapën zjarr ndaj tyre ndërsa ata ishin në gjumë”, tha ai, transmeton portali arbresh.info.

Sipas TOLO News, një faqe në internet e lajmeve afgane, Ata Jan Haq Bayan, shefi i këshillit provincial Zabul, vendosi numrin e personelit të vdekur të sigurisë në 20 dhe numrin e sulmuesve në tetë. Ai shtoi se katër forca të tjera të sigurimit afgan ishin zhdukur.

“Sulmuesit kishin lidhje me kryengritësit talibanë”, tha Bayan.

Ata ikën në dy automjete ushtarake Humvee, së bashku me një kamionçinë, armë dhe municion, raportoi AFP.

Këshilltari Asadullah Kakar tha gjithashtu për agjencinë e lajmeve dpa se tetë vetë, me mbështetjen e luftëtarëve talebanë, vranë bashkëluftëtarët e tyre ndërsa ata po flinin.

Sulmuesit kanë marrë të gjitha armët dhe municionet, shtoi ai./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara