Sulm me thikë në afërsi të kishës në Francë, dy të vdekur

10:27 | 29 Tetor 2020

Të paktën dy persona raportohet të kenë vdekur nga një sulm me thikë në qytetin francez të Nicës, sipas mediave lokale.

Media franceze të enjten kanë raportuar që të paktën dy persona u sulmuan me thikë, kurse disa të tjerë janë plagosur, transmeton portali arbresh.info

Kryebashkiaku i Nicës, Christian Estrosi tha se i dyshuari prapa sulmit është arrestuar.

Estrosi tha se duket që incidenti është një sulm terrorist në afërsi të Bazilikës së Notre-Dame.

“Unë u kërkoj njerëzve të Nicës të shmangin zonën për të lënë policinë dhe shërbimet e urgjencës”, shkroi Estrosi.

Transmetuesi francez Europe 1 raportoi se një burrë kishte sulmuar disa njerëz dhe se të dy personat përfshinin një grua që ishte prerë nga koka.

Raportet e hershme të policisë treguan se një person i tretë kishte vdekur.

Ministri i Brendshëm francez Gerald Darmanin tha se një operacion policor ishte duke u zhvilluar dhe se ai do të kryesonte një takim krize.

Sulmi vjen me Francën që ndihet e prerë nga prerja e kokës së një mësuesi francez të shkollës së mesme, Samuel Paty, në fillim të këtij muaji në Paris nga një burrë me origjinë çeçene./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara