Sulm me shpatë samuraji në Indonezi

11:47 | 16 Maj 2018

Katër burra të cilët sulmuan stacionin policor me shpata samuraji në Indonezi janë qëlluar për vdekje, thonë autoritetet.

Grupi nisi sulmin duke përplasur një makinë në zyrat qendrore të policisë në qytetin Riau, transmeton portali arbresh.info.

Një oficer policie është vrarë dhe një tjetër nga është arrestuar. Grupi Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë për sulmin përmes mediave.

Sulmi erdhi pas një sërë sulmesh vetëvrasëse të kryera nga familjet që kanë tronditur vendin.

Policia fajëson një grup lokal të inspiruar nga ISIS, Jemaah Ansharut Daulah (JAD), për sulmet.

Indonezia është vendi më i populluar në botë me shumicë myslimane./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale