Sulm me bombë në qytetin jugor të Çabaharit të Iranit

09:31 | 6 Dhjetor 2018

 Në sulm vetëvrasës me bombë ndodhi në qendër të policisë në qytetin portual jugor të portit iranian Chabahar të enjten, duke vrarë të paktën tre vetë dhe duke plagosur disa të tjerë, raportoi televizioni shtetëror.

Rahmdel Bameri, një zyrtar provincial, tha për televizionin shtetëror se një sulmues vetëvrasës që ngiste një makinë të ngarkuar me eksploziv erdhi tek selia e policisë. Ai tha se oficerët e policisë bllokuan makinën dhe filluan të gjuajnë me shoferin, i cili më pas shpërtheu eksplozivin e tij.-përcjell arbresh.info

Autoritetet shtetërore nuk identifikuan kush ishte pas sulmit. Asnjë grup militant nuk mori përgjegjësinë për sulmin.

Televizioni shtetëror gjithashtu transmeton pamjet e tymit që ngrihen mbi qytet.

Sulmi vjen pasi ekonomia e Iranit lëkundet pas sanksioneve të ripërcaktimit të SHBA-së të ngritura nga marrëveshja bërthamore e Teheranit me fuqitë botërore. Ndërsa Irani ende zbaton marrëveshjen, Presidenti Donald Trump e tërhoqi Amerikën mbi marrëveshjen pjesërisht për shkak të programit të raketave balistike të Teheranit, “sjelljes së keqe” të saj në Lindjen e Mesme dhe mbështetjen e saj ndaj grupeve militante si Hezbollahu./Arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara