Sulm me acid ndaj një prifti në Nikaragua

13:48 | 6 Dhjetor 2018

Një prift 59-vjeçar është plagosur në një sulm acidi në kryeqytetin Nikaragua, Managua.

Miguel Guevara sapo kishte mbaruar rrëfimin e dëgjimit në Katedralen Metropolitane kur një grua hodhi acid në të.-përcjell arbresh.info

Fr Guevara po trajtohet në spital për djegie të rënda në fytyrën, krahët dhe shpatullat e tij.

Adhuruesit e burgosën gruan dhe e mbyllën atë në një dhomë derisa policia mbërriti.

Policia thotë se ende po hetojnë motivin e mundshëm të këtij sulmi.

Një zëdhënëse e policisë tha se e kishte identifikuar gruan si shtetase ruse.

Sulmi vjen në një kohë të tensionuar për Kishën Katolike në Nikaragua. Kisha ka kritika të ashpra nga qeveria për rolin që ka luajtur që nga fillimi i protestave anti-qeveritare në prill.

Qindra njerëz u vranë në përleshjet mes protestuesve dhe forcave të sigurisë. Kishat u bënë një vend i shenjtë për aktivistët e opozitës dhe në disa raste u vunë nën rrethim nga forcat pro-qeveritare./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara