Suedia pushon hetimet ndaj Julian Assange

16:54 | 19 Nëntor 2019

Prokurorët suedezë kanë bërë të ditur se janë pushuar hetimet kundër themeluesit të WikiLeaks, Julian Assange, i cili ishte akuzuar nga dy gra për sulm ndaj tyre në Stokholm më 2010.

Megjithëse zyrtarët thanë se ata besuan se pretendimet e grave ishin “të besueshme”, ata tani kanë thënë se nuk duket se ka prova të mjaftueshme për një aktakuzë. Kjo pason një vendim të qershorit nga një gjykatë Suedeze që Assange nuk duhet të ndalohet, transmeton portali arbresh.info.

Kryeredaktorja e Wikileaks, Kristinn Hrafnsson shkroi në Twitter se biseda publike tani duhet të përqendrohet në “ndjekjen luftarake të Shteteve të Bashkuara dhe kërcënimin që ai paraqet” për fjalën e lirë.

Assange kishte mohuar me bindje akuzat, duke pretenduar se ishte një dredhi e Uashingtonit për ta ekstraduar në Shtetet e Bashkuara.

Për të shmangur një urdhër arresti ndërkombëtar, Assange kërkoi azil në ambasadën e Ekuadorit në Londër në vitin 2012. Sidoqoftë, në prill 2019 Presidenti i Ekuadorit Lenin Moreno tha se 48-vjeçari Australian kishte shkelur kushtet e azilit të tij dhe ai ishte dëbuar nga ambasada. Ai pastaj u arrestua menjëherë nga autoritetet britanike.

Assange aktualisht po vuan dënimin me 50 javë burg në Mbretërinë e Bashkuar për shkelje të lirimit me kusht. Ai është akoma duke luftuar ekstradimin në SHBA pasi ai e ka vuajtur këtë fjali, ku kërkohet për shkeljen e aktit të spiunazhit në lidhje me botimin e dokumenteve të klasifikuara nga Wikileaks.

Seanca dëgjimore e tij për ekstradimin është caktuar për shkurtin e vitit 2020./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara