Suedi: Mesazhe anti-muslimane janë postuar ne llogarinë e twiterit te partisë në pushtet

21:00 | 15 Prill 2019

Një mesazh racist që u kërkon ndjekësve të pëlqejnë një postin për një “musliman të vdekur” është postuar nga llogaria Twitter e Partisë Socialdemokrate të Suedisë, e cila u hodh të hënën, tha një deklaratë nga partia.

Një mesazh racist që u kërkonte ndjekësve  të pëlqenin një postim për një “musliman të vdekur” është postuar këtë të hëne në Twitter nga llogaria e Partisë Socialdemokrate të Suedisë, tha në një deklaratë partia.-përcjell arbresh.info

Një mesazh tronditës në të cilin lexonte “ Një like = një musliman i vdekur” ishte postuar nga llogaria e partisë në pushtet, e cila ishte e hakuar nga disa hakerë rreth orës 00:00.

Partia mori kontrollin e llogarisë në orën 9:30 të mëngjesit, thoshte deklarata.

Hakerët gjithashtu shkruan se kryeministri suedez Stefan Lofven ka dhënë dorëheqjen dhe është bashkuar me ushtrinë si toger.

Përveç kësaj, një mesazh tjetër ishte postuar, në të cilin shkruante se “shitja e drogës është e ligjshme” nga po të njëjtit njerëz.

“Mesazhet nuk kanë të bëjnë fare me ne dhe do të bëjmë një ankesë penale”, tha zëdhënësi i partisë Asa Soderen./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara