Stoltenberg i NATO-s pranon se ka ‘pikëpamje të ndryshme’ për Sirinë

19:50 | 25 Tetor 2019

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg njoftoi gazetarët të premten pas një mbledhjeje të vështirë të ministrave të mbrojtjes në mes të operacionit ushtarak të Turqisë në veri të Sirisë.

Ai u përpoq të përqendrohej kryesisht në temën e seancës të së premtes në NATO për Afganistanin, por vetëm me sukses të kufizuar, transmeton portali arbresh.info.

Komentet e Stoltenberg për Sirinë veriore ishin veçanërisht të ashpra. “Ne patëm një diskutim të thelluar dje,” tha ai, duke pranuar gjithashtu se “aleatët kanë pikëpamje të ndryshme”.

Anëtari i NATO-s, Spanja, e cila kishte lënë të kuptohet se ndoshta do të tërhiqte sistemet e mbrojtjes ajrore nga Turqia, tha pas samitit se nuk do ta bënte këtë. Ministrja e Mbrojtjes Margarita Robles tha se Madridi do të pajtohej me zgjatjen e mandatit prej gjashtë muajsh nëse Ankaraja do të kërkonte një të tillë.

Sekretari i Mbrojtjes i SHBA Mark Esper tha që Shtetet e Bashkuara po mendonin dërgimin e trupave amerikane dhe automjeteve të blinduara përsëri në veri të Sirisë, duke tërhequr dhe shtruar rrugën për operacionin turk – për të mbrojtur fushat e naftës të kontrolluara nga kurdët sirianë.

Stoltenberg gjithashtu u pyet për lëvizjet e trupave në zonë, por e pyeti pyetjen: “Nuk ka pasur asnjë thirrje për një vendosje të trupave të NATO-s në veriun e Sirisë, dhe për këtë arsye unë do të përmbahem nga komentimi i aleatëve individualë”, tha ai./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara