Stambolli në Karantinë – Pëllumbat, banorët e vetëm të shesheve historike

12:36 | 9 Prill 2020

Për shkak të mbylljes së njerëzve si pasojë e pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19), sheshet simbolike të Stambollit, si Taksim, Eyupsultan, Ortakoy dhe sheshi i Xhamisë së Re në Eminönü, u kanë mbetur vetëm pëllumbave.

Qytetarët i kanë lënë sheshet të boshatisura për të respektuar masat kundër pandemisë.

Këto sheshe, ku zakonisht njerëzit ushqenin pëllumbat, tashmë janë përfshirë nga qetësia për shkak të pandemisë. Ndërkaq, disa ende vazhdojnë të kujdesen për këto shpend duke u hedhur ushqim./AA

 

Lajmet më të lexuara