Spanjë: Qindra të lënduar në një festival pasi skena shëmbet

22:01 | 14 Gusht 2018

Më shumë se 300 persona janë lënduar në një festival muzikor urban në Spanjë, pasi skena shëmbet në det ‘momente pasi reperi i tha turmës të hidhen’

 

Të paktën pesë prej tyre thuhet se janë në gjendje të rëndë pasiqë kanë pësuar lëndime në duar, këmbë dhe në kokë, pasi struktura prej druri u shemb gjatë festivalit ‘O Marisquiño’ në bregun veriperëndimor të Vigo-s.

Firemen also used thermal cameras to scan the wreckage for anyone trapped. Those who were saved from the fall helped the injured right away

Mediat lokale thanë se platforma u shemb pak momente pasi reperi Rels B u kishte thënë të pranishmëve të ‘hidhen’ në fillim të performimit të grupit të tij.

Njerzit filluan të panikonin kur filluan të binin në det dhe mbi njëri-tjetrin në një efekt domino.

There were no immediate report of any Britons or Irish among the casualties, although the nationalities of those hurt has not yet been revealed

Policia tha se ata nuk kishin asnjë të dhënë për ndonjë viktimë, por që zhytësit po hynin në det për t’u siguruar që nuk kishte trupa. Zjarrfikësit gjithashtu përdorën kamera termike për të skanuar rrënojat për këdo të bllokuar.

Ata që u shpëtuan nga rënia ndihmuan të plagosurit menjëherë.

More than 300 were injured - five of them seriously - when the structure gave way overnight

Aitana Alonso, një nga të pranishmet, tha për gazetën lokale Diario de Vigo: ‘Toka filloi të bije sikur të ishim në një ashensor. Ishte çështje e pesë sekondave. Platforma u thye dhe ne të gjithë ramë.

“Njerëzit binin mbi mua. U përpoqa të dilja dhe nuk munda. Këmba ime ngeci në ujë, por arrita ta liroja para se një djalë të më jepte dorën dhe më nxori jashtë.

‘Kishte njerëz nën mua, duke bërtitur se nuk mund të dilnin.

 

Një mik i saj e përshkroi skenën si ‘tmerrshme, kaos, panik’, duke shtuar: ‘Pashë një familje dhe vajza e vogël i thoshte babait të saj’ Nëse vdes këtu, të dua ‘.

“Ishte momenti më i keq i jetës sime”, tha një nga vizitorët e koncertit që raportoi se kishte parë njerëzit që bërtitnin dhe vraponin përreth.

Kryebashkiaku i qytetit Abel Caballero ka njoftuar se një hetim tani do të lansohet për të përcaktuar se pse u rrëzua platforma prej druri./arbresh.info/

City mayor Abel Caballero (pictured) has announced an investigation will now be launched to determine why the wooden platform collapsed

 

 

 
Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara